miercuri, 25 mai 2011
clubul cărţii
Marţi, 31 mai a.c., ora 17, o nouă întâlnire a clubului prietenilor cărţii la Biblioteca Şafran. vom dezbate Cartea Şoaptelor a lui Varujan Vosganian. Vă aşteptăm
joi, 24 martie 2011
o noua intalnire a clubului
marti, 29 martie la ora 17, o noua intalnire a Clubului prietenilor cartii la Biblioteca Safran. Subiectul- cartea dr-ului.Gray Barbatii sunt de pe Marte, femeile de pe Venus. Va asteptam
duminică, 20 februarie 2011
clubul cartii
O nouă întâlnire a clubului cărţii va avea loc mâine 22 februarie, la ora 17, la biblioteca Şafran. Tema dezbaterii: Robul de I.B. Singer. Vă aşteptăm cu drag.
joi, 13 ianuarie 2011
clubul cartii, intalnire ianuarie
Urmatoarea intalnire a clubului iubitorilor de lectura va avea loc, in mod exceptional, vineri, 28 ianuarie, la ora 17, dupa sedinta Bnai Brith, la Biblioteca Safran. Marti, 25 este comemorarea Pogromului de la Iasi, de aceea am mutat-o pe vineri. In dezbatere Povestasul de M. V. Llosa si Copii in zig zag de David Grossmann.
marți, 23 noiembrie 2010
clubul cărţii noiembrie
Următoarea întâlnire a clubului cărţii -30 noiembrie, ora 17 la Biblioteca Şafran. Cartea pusăîn discuţie -Ultimul cabalist din Lisabona. Vă aşteptăm.
vineri, 22 octombrie 2010
clubul cărţii
Marţi, 26 octombrie a.c., o nouă întâlnire a iubitorilor de cărţi la Biblioteca Şafran. Tema: Poveste despre dragoste şi întuneric de Amos Oz. Vă aşteptăm
puţină filosofie
Ce este fericirea? M-am gândit la acest lucru când, venind azi după amiaza acasă, am văzut in faţa blocului pajiştea cu iarbă proaspătă, luminată de un soare auriu sub un cer transparent albastru şi în jur-copacii cu frunzele de toate culorile. Şi vorba aceea- într-un cartier oarecare, de blocuri obişnuite...Dar m-a încântat şi mi-a creat o senzaţie de bien- etre cum zic francezii. Ce puţin îţi trebuie sa te simţi bine...chiar dacă şi numai pentru o clipă. Şi m-am gândit la foarte interesanta discuţie pe care am avut-o la una din întâlnirile clubului cărţii (ce să fac, revin la această dragoste de a mea), când s-a vorbit de Viktor Frankel şi concepţia lui despre fericire, pe care o poţi găsi oriunde, chiar şi în lagărele morţii din timpul Holocaustului, arăta el. Frankel spune că fiecare om îşi poate găsi fericirea în satisfacţiile obţinute, nu numai de pe urma unor creaţii de excepţie, apanajul marilor artişti, ci din lucruri mărunte, la îndemăna ta. Mă gândesc (poate n-am dreptate) că sutele de oameni nefericiţi, care nu-şi găsesc locul, care se simt lipsiţi de satisfacţie, nu ştiu să se bucure de lucrurile mărunte - de o carte frumoasă, un concert, o excursie,un lucru bine făcut. ( o rochie frumoasă nouă în cazul meu) Eu şi după peste 50 de ani în meserie, mă bucur când îmi apare un articol ( mă uit repede în ziar să văd dacă mi s-a publicat), pentru care am muncit, despre care ştiu că a ieşit bine, că subiectul pe care l-am ales este interesant. Da, nu m-am blazat, mai pot să mă bucur şi să am clipe de fericire. Poate că această viziune a mea m-a ajutat să trec peste multe clipe grele, mă face să suport singurătatea, să nu o consider o tragedie, un lucru îngrozitor, cum am auzit de la mulţi. Sigur că e mai bine să ai lângă tine pe cineva cu care să-ţi împărtăşeşti micile bucurii sau marile satisfacţii (dacă le ai), dar dacă n-a fost să fie, îţi cauţi şi-ţi găseşti un mod de a trăi care să nu te ducă la disperare ci la mulţumire sufletească. (Şi nu trebuie, îmi impun să nu mă gândesc la ce o să mi se întâmple peste cinci, zece ani, bătrână şi singură). Poate ceea ce scriu aici sunt banalităţi, poate am un suflet prea puţin subtil şi nu pot vedea lucrurile în toată dimensiunea lor tragică, poate îmi lipseşte teama metafizică de viaţă (termenul lui Pleşu), dar asta este structura mea şi sper să rămână aşa în continuare. Din păcate, fiecare persoană se naşte cu structura sa sufletească specifică pe care cu greu o poţi schimba. Într-un cuvânt, fiecare îşi poartă crucea, mai grea sau mai uşoară, cum i-a fost dată sau cum a ales-o.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)